The Magic Bus – Μουσικές Αλχημείες 2022

GR Concerts-Live

Ολόκληρη η εμφάνιση του Μαγικού μας Λεωφορείου στην εκπομπή ‘Μουσικές Αλχημείες’ του STAR Κεντρικής Ελλάδας! (1/4/2022)

Setlist:
00:00:00 Intro εκπομπής
00:00:19 Κοντό Φιτίλι – The Magic Bus
00:04:06 Συνέντευξη
00:06:49 Τέρμα το Διάλειμμα (Η Μπαμπέσα) – Magic de Spell
00:09:42 Ο Βασιλιάς της Σκόνης – Τα Ξύλινα Σπαθιά
00:13:21 Ταξίδι Εντός – The Magic Bus
00:17:25 Μέρες Αργίας – Διάφανα Κρίνα
00:19:42 Συνέντευξη
00:26:32 Μπαγάσας – Νικόλας Άσιμος (διασκευή Ενδελέχεια)
00:30:44 Παραμύθι – The Magic Bus
00:35:35 Νεοέλληνας – Τζίμης Πανούσης
00:39:20 Ροκ εν Ρολ στο Κρεβάτι – Παύλος Σιδηρόπουλος
00:42:45 Το Σπίτι του Αστερίωνα – The Magic Bus
00:46:33 Συνέντευξη
00:54:49 Ταξιδιάρα Ψυχή – Τρύπες
00:58:39 Μ’ αρέσει να μη λέω πολλά – Υπόγεια Ρεύματα
01:02:38 Γυριστρούλα – Λάκης Παπαδόπουλος
01:07:30 Στη Γη της Επαγγελίας – The Magic Bus
01:10:56 Συνέντευξη
01:16:48 Ένας νέγρος θερμαστής από το Τζιμπουτί – Βασίλης Παπακωνσταντίνου
01:22:11 Ζβάρα – Villagers of Ioannina City
01:25:44 Συνέντευξη
01:27:20 Το Κάστρο – The Magic Bus
01:32:18 Outro εκπομπής
—————————————————————————————
“…Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς για το αν υπάρχει ένα Λεωφορείο όπου συνταξιδεύουν τα τραγούδια του πρίγκιπα Σιδηρόπουλου, ο καυστικός λόγος του Τζιμάκου, η δύναμη των Τρυπών, ο διονυσιακός χορός των Σπαθιών και το «παραδοσιακό» rock των VIC; Την απάντηση δίνουν οι τέσσερις μουσικοί που αποτελούν τους The Magic Bus: Βαλάντης Δάφκος (φωνή), Ερμής Σουλτανόπουλος (κιθάρα, φωνητικά), Ντίνα Αργυρίου (μπάσο), Πάρης Γάτσιος (τύμπανα). Μεμονωμένα και ξεχωριστά, εκατοντάδες live και χιλιάδες χιλιόμετρα on stage ανά την Ελλάδα, αλλά μόλις το 2017 η κοινή αγάπη για την ελληνόφωνη rock έδωσε τη σπίθα για τη δημιουργία τους, ένα κουπλέ από την «Ταξιδιάρα Ψυχή» ενέπνευσε το όνομα και το Μαγικό Λεωφορείο αποδίδει φόρο τιμής στην πολυαγαπημένη αυτή σκηνή, καταγράφοντας συχνή και δυναμική συναυλιακή δραστηριότητα σε πολλές πόλεις της χώρας! Πλέον, στις αποσκευές των The Magic Bus συμπεριλαμβάνονται τα 11 τραγούδια του ντεμπούτου ολοκληρωμένου τους δίσκου με τίτλο «Το Κάστρο» (2021). Διαβείτε τις πύλες του κι απολαύστε ένα ταξίδι γεμάτο αγνό rock, ιδιαίτερες στιχουργικές θεματικές και δυναμικές συνθέσεις!…”

…επιβιβαστείτε στο Μαγικό Λεωφορείο:
Facebook:

/ the-magic-bus-104639620283690
YouTube:

/ @the_magic_bus
Bandcamp: https://themagicbus.bandcamp.com/rele…
SoundCloud:

/ user-201470720-731222102
E-mail: themagicbusbandgr@gmail.com

= = = = = = = = = =

Enjoy ‘The Magic Bus’ full performance on ‘Musikes Alchimies’ TV show, on STAR Central Greece channel! (1/4/2022)

‘The Magic Bus’ started its journey in 2017. Since then, it covered many miles and played live in many cities, sharing the stage with some of the greek scene’s most prominent bands. The passengers are: Valantis Dafkos (lead & backing vocals), Ermis Soultanopoulos (guitars & backing vocals), Dina Argiriou (bass) and Paris Gatsios (drums). In 2021 the Bus steered towards its first album recording, titled ‘To Kastro’ (The Castle), filled with rock essence, intriguing lyrics and interesting compositions!

…all aboard the magic bus:
Facebook:

/ the-magic-bus-104639620283690
YouTube:

/ @the_magic_bus
Bandcamp: https://themagicbus.bandcamp.com/rele…
SoundCloud:

/ user-201470720-731222102
E-mail: themagicbusbandgr@gmail.com